Zadbany, piękny i pełen białych zębów uśmiech jest najlepszą wizytówką każdego człowieka. Niestety taki wygląd uzębienia nie zawsze da się osiągnąć przy pomocy zwykłej pasty do zębów. Ma na to wpływ osad z jedzenia czy napojów. Stąd też wiele osób szuka sposobu na to, by wybielić swoje zęby. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się wybielanie zębów węglem aktywnym. Na czym ono polega i czy na pewno jest najlepszą opcją? Jak wybielić zęby za pomocą tej metody? O tym poniżej.
Węgiel aktywny na zęby – w jaki sposób stosować?
Wybielanie zębów węglem opiera się na wykorzystaniu jego właściwości do wchłaniania różnego rodzaju substancji. Mowa tutaj o widocznych na zębach żółtych osadów po kawie, herbacie albo papierosach. Nie usunie on jednak kamienia nazębnego. Węgiel można kupić w każdej aptece: albo w postaci tabletek albo kapsułek. Wygodniejszą opcją są kapsułki, których nie trzeba rozgniatać przed użyciem. Kupując tabletki z węglem aktywnym należy je przed użyciem rozkruszyć np. w moździerzu. Kapsułki można po prostu otworzyć i wysypać ich zawartość. Węglowy proszek trzeba wymieszać z kilkoma kroplami (ewentualnie łyżeczką) wody – aby uzyskać rzadką pastę. Niektórzy zamiast wody polecają dodanie łyżeczki oleju kokosowego. Przygotowaną mieszankę można użyć na dwa sposoby:
- delikatnie nałożyć na zęby i pozostawić na nich przez kilka minut, a na koniec spłukać (jest to wersja łagodniejsza dla zębów);
- umieścić na szczoteczce do zębów i rozcierać na zębach (jak w czasie zwykłego mycia) przez ok. 2 min – na koniec wypłukać.
Takie działania trzeba powtarzać codziennie, przynajmniej przez kilka dni (optymalnym czasem są 3 dni). Następnie należy zmniejszyć częstotliwość mycia zębów węglem, zalecana ilość to raz na tydzień. Zawsze po nałożeniu mieszanki z węgla należy ją dokładnie wypłukać z jamy ustnej. Potem zęby trzeba umyć przy użyciu codziennie używanego środka do higieny jamy ustnej. Na rynku znaleźć można także jeszcze inną opcję, to znaczy czarne pasty do zębów – z dodatkiem węgla aktywnego. Wiele z nich posiada taki skład, dzięki któremu są one dobrą alternatywą dla zwykłych past wybielających. Wiadomo jednak, że zawartość węgla w już gotowych pastach do zębów jest zdecydowanie mniejsza, niż we własnoręcznie przygotowanej mieszance.
Dla kogo przeznaczone jest wybielanie zębów węglem?
Warto wspomnieć, że domowy sposób na wybielenie zębów jakim jest aktywny węgiel pomoże w rozjaśnieniu uśmiechu, jednak nie poprawi oczywiście naturalnego koloru zębów. Oznacza to, że jego stosowanie ma działanie powierzchniowe. Węgiel aktywny usunie osady po gorących i barwnych napojach oraz pokarmach. Jednak posiadacze ciemniejszego odcienia zębów nie mogą liczyć na to, że wybielanie zębów węglem da im śnieżnobiały uśmiech. Należy zaznaczyć, że takie zabiegi zawsze trzeba wykonywać właściwie, z zachowaniem rozsądku (szczególnie jeśli chodzi o ich częstotliwość), aby nie zniszczyć szkliwa.
Węgiel aktywny na zęby jest przeznaczony dla ludzi, którzy nie mają żadnych dolegliwości stomatologicznych: ubytków, wrażliwych zębów czy innych problemów. Osoby ze słabymi zębami powinny się raczej tego sposobu wystrzegać, gdyż mógłby on wtedy pogorszyć stan ich uzębienia.
Czy mycie zębów węglem jest bezpieczne dla szkliwa?
Jak każdy z domowych sposobów, tak i wybielanie zębów aktywnym węglem może niestety nieść ze sobą ryzyko uszkodzenia szkliwa. Szczególnie wtedy, gdy zęby szczotkuje się pastą węglową, która nie posiada jednolitej struktury. Osady są wtedy usuwane w sposób mechaniczny, a to sprzyja naruszeniu szkliwa. Mniej inwazyjne jest jedynie jej nałożenie – jest ono też jednak mniej skuteczne. Co więcej, długotrwałe stosowanie rozkruszonego węgla aktywnego (posiadającego właściwości ścierające) sprzyja trwałemu zniszczeniu szkliwa, zwiększa podatność na próchnicę, czasem prowadzi nawet do erozji zębów. Jest to dużym problemem, ponieważ szkliwo jest taką substancją, która raz uszkodzona nie odnawia się samoistnie. Regularne wcieranie preparatu może też wywołać nadwrażliwość zębów: zmienna gorąca lub zimna temperatura jedzenia i picia będzie powodować wtedy dyskomfort, często także ból.
Cena i dostępność węgla aktywnego
Węgiel aktywny w kapsułkach albo w tabletkach można kupić w niemal wszystkich aptekach: zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Jest to inwestycja dość korzystna, ponieważ za opakowanie (przykładowo 30 kapsułek) płaci się kilka, maksymalnie kilkanaście złotych. Jest to dość niska cena w porównaniu z profesjonalnym zabiegiem wybielania zębów w gabinecie dentystycznym, które może kosztować nawet kilkaset złotych. W niektórych aptekach można znaleźć również węgiel aktywny w proszku, ale jest on najczęściej sprzedawany jedynie w dość dużych opakowaniach – do zastosowania medycznego. Nie jest to opłacalne w użytku domowym, jedynie do wybielania zębów. Za gotowe pasty do zębów z węglem zapłaci się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Bezpieczna alternatywa dla węgla aktywnego
Kup iBright już teraz! Prosto od producenta
Z racji tego, że wybielanie zębów węglem aktywnym nie jest sposobem do końca sprawdzonym i może uszkodzić szkliwo zębów, lepiej postawić na bardziej bezpieczną metodę. Może stać się nią zestaw iBright, będący skutecznym rozwiązaniem do osiągnięcia bielszych, nie posiadających przebarwień zębów. Dzięki niemu odcień uzębienia może zmienić się – to znaczy rozjaśnić – nawet o 14 tonów. Zestaw iBright, czyli:
- gęsty żel;
- lampa ledowa z niebieskim światłem,;
- wzornik odcieni (dla ułatwienia określenia oczekiwanego efektu);
- nakładka wybielająca, którą łatwo da się dopasować do swojej szczęki;
- instrukcja zastosowania.
To wszystko gwarantuje osiągnięcie takich samych efektów wybielania, jak w gabinecie dentystycznym. Żel wybielający zęby wchodzący w skład zestawu, zawiera w swoim unikalnym składzie nadboran sodu, który to będąc źródłem aktywnego tlenu zapewnia lepszą oksydację, a co za tym idzie – szybsze efekty wybielania. Zawarte w produkcie kryształki hydroksyapatytowe ułatwiają też żelowi przywieranie do przebarwień, dzięki czemu wybielanie staje się jeszcze efektywniejsze. Pierwsze wyraźne oznaki wybielenia zębów przy pomocy zestawu iBright można zauważyć już po kilku dniach. Bardzo ważne jest to, że naturalne pH preparatu chroni szkliwo zębów i sprawia tym samym, że jest on całkowicie naturalny oraz bezpieczny. Podsumowując, wybielanie zębów węglem aktywnym jest zabiegiem, który może poprawić wygląd zębów. Nigdy nie ma się jednak pewności, czy jednocześnie nie uszkodzi się przez niego szkliwa zębów. Stosowanie tej metody warto więc dobrze przemyśleć i lepiej zdecydować się na sposób w 100% bezpieczny, to znaczy kurację przy pomocy zestawu iBright. Będzie on najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na wybielenie zębów, a efekty będą widoczne w bardzo krótkim czasie.
Pozostałe artykuły dotyczące wybielania zębów:
Domowe sposoby na wybielenie zębów – sposoby na białe zęby
Żel do wybielania zębów – Najlepszy wybielacz do zębów
Skuteczne wybielanie zębów – jak wybielić zęby w 8 dni?
Wybielanie zębów metodą nakładkową – czy warto?
Ile kosztuje wybielanie zębów? Przegląd wszystkich sposobów