Wybielanie zębów metodą nakładkową – czy warto?

Piękny, Hollywoodzki uśmiech jest marzeniem wielu osób. Wszyscy chcieliby mieć białe zęby. Są symbolem luksusu i dobrobytu. Z tego powodu coraz więcej ludzi sięga po różne sposoby wybielania zębów. Niektóre z nich dają spektakularne efekty. Pozostałe obiecują wiele, ale efektów albo nie ma albo utrzymują się tylko kilka godzin. Jedną z bardziej popularnych metod wybielania jest nakładkowe wybielanie zębów. Daje ono dość trwałe efekty, ale nie są one natychmiastowe. Czy warto próbować?

Wybielanie zębów metodą nakładkową – na czym polega?

wybielanie zębów metodą nakładkową

Przed przystąpieniem do wybielania zębów metodą nakładkową pacjent musi poddać się dokładnemu badaniu stanu zębów i dziąseł. Najpierw należy zabezpieczyć ubytki oraz ocenić stan istniejących już plomb. Jeżeli zaniedba się ten etap, to można doprowadzić do chorób miazgi zębowej.

Po zakończeniu samego procesu wybielania, kompozytowe wypełnienia zębów najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić na nowe. Będą one bardziej dopasowane do nowego odcienia zębów. Należy również usunąć kamień nazębny. Warto pamiętać, że samo pozbycie się kamienia sprawi, że zęby będą bielsze. Kamień, jednak może szybko powrócić, więc ten efekt jest bardzo krótkotrwały. Często też wykonywane jest zdjęcie rtg zębów. Wielu specjalistów zaleca również stosowanie pasty do zębów wrażliwych na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kuracji. Ma to wzmocnić zęby i sprawić, by zastosowane leczenie zostało przez nie lepiej zniesione.

Właściwy zabieg wybielania nakładkowego rozpoczyna się pobraniem wycisków zębów na standardowych łyżkach wyciskowych. Na ich podstawie wykonuje się gipsowy model. Służy on technikowi, do wykonania dwóch przezroczystych szyn – nakładek. Ich przygotowanie może trwać nawet kilka tygodni, więc między pierwszą wizytą u stomatologa, a faktycznym rozpoczęciem terapii może minąć trochę czasu. Wszystko zależy od obłożenia techników stomatologicznych. Trzeba pamiętać, że ten typ wybielania zębów cieszy się dużą popularnością, więc wiele osób zleca wykonanie odlewów.

Kiedy szyny są już gotowe, pacjent może je przymierzyć. Szyny powinny idealnie pasować do jego zębów – jedna do szczęki, a druga do żuchwy. Razem z nimi pacjent otrzymuje instruktaż oraz strzykawki z żelem wybielającym. Stężenie preparatu jest uzależnione od wrażliwości zębów pacjenta. Im są one bardziej wrażliwe, tym dłuższy będzie proces wybielania.

Terapia w warunkach domowych jest bardzo prosta. Na początek należy dokładnie umyć zęby pastą typu sensitive. Później, nałożyć preparat ze strzykawki w zagłębienia szyny. Nakładkę trzeba bardzo mocno docisnąć do zębów. Powinna dobrze przylegać – z tego powodu robi się ją na podstawie odlewu. Nakładki do wybielania zębów zakłada się zazwyczaj na 4 godziny w ciągu dnia lub na noc. Po ich ściągnięciu należy umyć zęby pastą z fluorem lub pastą typu sensitive. Na zakończenie całej kuracji należy przeprowadzić zabieg fluoryzacji w gabinecie.

Nakładek do wybielania używa się wyłącznie do samodzielnego wybielania zębów w warunkach domowych. Terapia domowa trwa ok. 2-4 tygodnie. Ten skuteczny sposób wybielania zębów jest powolny, ale trwały i bezpieczny.

Najpopularniejsze preparaty do wybielania zębów metodą nakładkową to Nite White ACP firmy Discuss Dental i Opalescence firmy Ultradent. Oba te środki oparte są na nadtlenku karbamidu. Opalescence zawiera również fluor i azotan potasu zmniejszający nadwrażliwość zębów. Nite White ACP zawiera natomiast, amorficzny fosforan wapnia, który odbudowuje szkliwo i zmniejsza nadwrażliwość zębów. Warto wiedzieć, że im większe stężenie nadtlenku karbamidu tym krócej należy stosować nakładki. Preparaty z 20% nadtlenku karbamidu są wykorzystywane w najkrótszych zabiegach – 1 lub 2 godzinnych. Gdy preparat ma tylko 5% stężenia – to z nakładkami można spokojnie spać. O rodzaju preparatu, sile jego działania oraz wyraźnych instrukcjach, co do stosowania szyn poinformuje stomatolog, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Warto wiedzieć, że zęby mogą zacząć ciemnieć już po kilku tygodniach od zakończenia terapii. Zalecane jest wtedy wykonanie krótkiego zabiegu przypominającego. Polega on na nałożeniu nakładek na dwie lub trzy noce z rzędu.

 

Wybielanie zębów metodą nakładkową – cena

Wybielanie nakładkowe jest dużo tańsze niż wybielanie zębów przy użyciu lamp. Z tego powodu ma wielu zwolenników.

Ceny wybielania są zróżnicowane. W dużych miastach 14 dniowa terapia kosztuje ok. 800 zł. W mniejszych miejscowościach – ok. 400 zł. Cena uzależniona jest także od użytego preparatu, długości zabiegu oraz prestiżu gabinetu. Bezpiecznie jest, więc przyjąć, że cena terapii mieści się w przedziale 400 – 800 zł.

 

Nakładkowe wybielanie na podstawie wycisku

wybielanie zębów nakładkowe

Wybielanie nakładkowe można przeprowadzić na podstawie wycisku uzębienia. Nakładki do wybielania zębów wykonane są ze specjalnego żelu. Muszą być szczelnie dopasowane do uzębienia, więc wykonuje się je na podstawie wycisku. Nakładki wybielające zęby zakłada się na noc lub co najmniej na 2 godziny w ciągu dnia. Stomatolog decyduje o długości procesu, ale zazwyczaj mieści się on w przedziale 2-8 tygodni.

Wybielanie zębów metodą nakładkową jest powolne i polega na utlenianiu się barwników pod wpływem nadtlenku wodoru. Proces prowadzi się aż do punktu nasycenia. Jest to punkt, po którym dalsze wybielanie nie jest już możliwe.

 

Jak obchodzić się z zębami po wybieleniu metodą nakładkową?

Kawa - nakładki do wybielania zębów

Po zakończeniu wybielania warto zadbać o odpowiednią dietę i pielęgnację zębów. W trakcie wybielania oraz przez minimum tydzień po nim, należy trzymać się „białej diety”. Oznacza to unikanie czerwonego wina, kawy, herbaty, a także mocno zabarwionych pokarmów takich jak np. buraki, jagody czy truskawki. Do mycia zębów warto stosować pasty wybielające lub specjalistyczne pasty do wrażliwych zębów. Do wymiany plomb (wypełnień kompozytowych) na takie o bardziej białym odcieniu, można przystąpić nie wcześniej niż 3 tygodnie po zakończeniu wybielania. Dobrze zadbane zęby, mogą utrzymać efekt wybielenia, nawet przez trzy lata od zabiegu.

3.6/5 - (14 votes)

Pozostałe artykuły dotyczące wybielania zębów:
Domowe sposoby na wybielenie zębów – sposoby na białe zęby
Żel do wybielania zębów – Najlepszy wybielacz do zębów
Skuteczne wybielanie zębów – jak wybielić zęby w 8 dni?
Wybielanie zębów węglem – czy jest bezpieczne? Jak stosować?
Ile kosztuje wybielanie zębów? Przegląd wszystkich sposobów


Artykuł opublikowano: 23 lutego 2019
Artykuł zaktualizowano: 28 lutego 2019

Dodaj komentarz