Trądzik różowaty jest przewlekłą zapalną chorobą skóry twarzy, która najczęściej objawia się w postaci zaczerwienienia, a także pajączków czy krostek. Dotyka głównie mieszkańców Północnej i Zachodniej Europy, znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Rumień różowaty nie tylko nieestetycznie się prezentuje, ale także jest trudny w zwalczaniu ze względu na problemy z określeniem jednoznacznych przyczyn jego występowania. Jak leczyć trądzik różowaty i jakie są najskuteczniejsze sposoby?
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to choroba skórna pojawiająca się zazwyczaj między 20, a 30 rokiem życia u osób ze skłonnościami do częstego powstawania rumienia na twarzy. Początkowo obejmuje jedynie środkową część twarzy. Z biegiem czasu rumień utrwala się, naczynia krwionośne się rozszerzają, w rezultacie czego powstają tak zwane pajączki. Na środkowej części twarzy mogą występować też grudki i krosty, którym niejednokrotnie towarzyszy świąd i pieczenie. W zaawansowanym stadium choroby niejednokrotnie dochodzi także do rozrostu gruczołów łojowych. Pełny rozkwit trądziku różowatego można zaobserwować między 40, a 50 rokiem życia.
Jak leczyć trądzik różowaty?
Możliwe jest leczenie trądziku na trzy sposoby – poprzez odpowiednie leki na trądzik różowaty, leczenie miejscowe czy dobór dermokosmetyków.
Przy leczeniu miejscowym najczęściej wykorzystuje się metronidazol 0,75% i 1% w postaci żelu lub kremu. Szerokie zastosowanie znajduje także kwas azelainowy odpowiedzialny za redukcję grudek i krost oraz sulfacetamid sodowy z 5% siarką oraz nadtlenek benzoilu stosowany u pacjentów z guzowatą odmianą trądziku.
Wśród najczęściej przepisywanych antybiotyków miejscowych należy wyróżnić erytromycynę, klindamycynę oraz tetracyklinę. Możliwe jest także leczenie ogólne za pomocą odpowiednich leków. W przypadku, gdy zawiodą tradycyjne metody leczenia, pacjenci mogą zdecydować się na izotretynoinę. Istnieje także możliwość zastosowania zabiegu chirurgicznego polegającego na ścinaniu nożem elektrycznym guzków. Warto też pamiętać, że skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, a ponadto wymaga specjalnej pielęgnacji. Tylko odpowiednie zadbanie o skórę sprawia, że możliwe jest odbudowanie uszkodzonej warstwy ochronnej. Zalecane jest stosowanie dermokosmetyków do skóry wrażliwej, które w swojej recepturze posiadają substancje nawilżające i zmiękczające. Należy z kolei unikać mydeł czy detergentów syntetycznych, które podrażniają i niszczą warstwę ochronną naskórka.
Tym, co na trądzik różowaty działa naprawdę skutecznie są też tabletki na trądzik Nonacne, czyli całkowicie naturalny suplement. Receptura wolna od chemicznych dodatków sprawia, że walka z dolegliwościami jest bardzo efektywna, a organizm nie zostaje zbędnie nakarmiony chemicznymi dodatkami. Nonacne wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a ponadto pozwala zredukować stany zapalne i wspomaga gojenie się ran. Stosowanie preparatu pozwala załagodzić występujące dolegliwości takie jak zaczerwienienie czy swędzenie skóry. Suplement został też wzbogacony o kwas linolowy zmniejszający i wygładzający skórę oraz wypełniający przestrzenie międzykomórkowe, a także o witaminy wspomagające proces regeneracji. Nonacne działa podwójnie – z jednej strony pozwala zwalczać dokuczliwe objawy trądziku różowatego, z drugiej zmniejsza ryzyko występowania dolegliwości na przyszłość.
Jakie są objawy trądziku różowatego?
Trądzik różowaty jest niejednolitym zespołem objawów i zalicza się go do nerwic naczynioruchowych skóry. Początek choroby zazwyczaj wiąże się ze wzmożoną reaktywnością naczyń i czerwienieniem skóry. Najbardziej popularnymi objawami trądziku różowatego są krostki oraz zgrubienia wyglądem przypominające zwykły trądzik. Można wyróżnić 4 fazy choroby, którym towarzyszą różne objawy.
W pierwszej, najłagodniejszej w środkowej części twarzy pojawia się rumień, a naczynka krwionośne się rozrastają.
Kolejna faza nazywana jest grudkowo-krostkową. Występuje w niej stały rumień oraz obrzęk twarzy, a także pojawiają się krostki i drobne guzki.
W bardziej zaawansowanym stadium można zaobserwować większe guzy, pogrubienia oraz nierówności na powierzchni skóry.
Ostatnia faza objawia się pieczeniem, kłuciem oraz świądem oczu, a niekiedy także zapaleniem spojówek, brzegów powiek czy nadwrażliwością na światło. Choroba przebiega okresowo, a objawy mogą ustępować, by z czasem znów się nasilić.
Przyczyny występowania trądziku różowatego
W porównaniu do trądziku młodzieńczego, trudno wymienić jest konkretną przyczynę zachorowania na trądzik różowaty. Specjaliści często wskazują na możliwość uwarunkowania genetycznego tej nieestetycznej choroby skóry. Wiadomo, że na zmiany skórne narażone są przede wszystkim osoby o jasnej karnacji i cerze naczynkowej. Ponadto, trądzik różowaty bardzo często występuje w parze z chorobami układu pokarmowego takimi jak chociażby choroba wrzodowa żołądka.
Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia trądziku mogą być alergie czy nadciśnienie tętnicze. Wśród przyczyn należy także wskazać promieniowanie UV czy wystawianie skóry na zbyt wysokie temperatury – na przykład poprzez branie częstych gorących kąpieli czy regularne korzystanie z sauny. Rumień różowaty występuje również jako reakcja na zakażanie bakteryjne, HPV czy zakażenie roztoczem Demodex folliculorum. Zwiększenie ryzyka pojawienia się choroby powodują także zaburzenia trawienia, zaburzenia hormonalne takie jak choroby tarczycy czy problemy z miesiączkowaniem, a nawet nieprawidłowa dieta oraz różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe.
Czy istnieją domowe sposoby na trądzik różowaty?
Istnieje wiele sposobów, które pozwolą przynieść ulgę i poprawić kondycję skóry. Są to przede wszystkim składniki o potencjalnym działaniu przeciwzapalnym, które mona stosować w domu. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w domowym zwalczaniu trądziku różowatego jest nakładanie na miejsca chorobowe świeżego żelu z aloesu i czekanie aż do pełnego wyschnięcia, by następnie przemyć twarz letnią woda.
Leczenie trądziku różowatego może wspomagać także picie siemienia lnianego, które łagodzi stany zapalne w organizmie dzięki kwasom omega-3. Popularnością cieszy się także mieszanka oleju kokosowego i olejku tymiankowego nakładana 2 razy dziennie na miejsca ze stanem zapalnym. Objawy trądziku różowatego może łagodzić też miód stosowany zewnętrznie na skórę.
Świetne właściwości wykazuje rumianek, który działa przeciwzapalnie i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Jego składniki aktywne takie jak terpenoidy i flawonoidy działają na cerę kojąco. Aby przeprowadzić rumiankową kurację należy około 5 torebek rumianku zalać 3 szklankami wrzątku i pozostawić na 10 minut. Gdy napar ostygnie, zanurza się w nim czysty ręczniczek i tak zrobiony okład przykłada do twarzy, pozostawiając na 15 minut. Zabieg warto powtarzać 3-4 razy dziennie.
Duże znaczenie ma także dieta, gdyż skóra poprzez ujścia mieszków włosowych eliminuje produkty przemiany materii pochodzące z pożywienia. W przypadku przyjmowania wysoko przetworzonych produktów niejednokrotnie dochodzi więc do zatkania porów skóry przez toksyny, które mogą powodować nasilanie się trądzików. Dieta dla osób cierpiących na trądzik różowaty powinna więc opierać się na naturalnych produktach ze sprawdzonych źródeł. Warto sięgać po dużą ilość warzyw i owoców zawierających liczne witaminy i antyoksydanty.
Niezwykle ważne jest też picie dużej ilości wody w celu nawilżenia skóry i wzmocnienia bariery chroniącej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dieta powinna być pełnowartościowa i zbilansowana. Należy unikać dużej ilości nabiału, alkoholu i cukru, które szkodzą skórze. Zły wpływ będą mieć też produkty zawierające konserwanty czy sztuczne barwniki, a także smażone potrawy, używki czy jedzenie typu fast food. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby walki z trądzikiem mogą jedynie wspomóc leczenie i powinny stanowić raczej dodatek do przetestowanych metod leczenia takich jak Nonacne.
Choć trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, można wydłużyć okres remisji, załagodzić rumień i wyleczyć zmiany w postaci krost i guzków. Warto zadbać o zmniejszenie poziomu codziennego stresu, który przyczynia się do nasilenia objawów aż u 4 na 5 osób cierpiących na trądzik różowaty. Nie warto też eksperymentować – najlepiej od razu sięgnąć po najbardziej skuteczne metody takie jak przetestowany Nonacne, by jak najszybciej pozbyć się kompleksów i przywrócić skórze zdrowy wygląd.
Pozostałe artykuły dotyczące trądziku:
Nonacne – tabletki na trądzik
Trądzik młodzieńczy – leczenie, objawy, domowe sposoby