Trądzik młodzieńczy – leczenie, objawy, domowe sposoby

Z trądzikiem młodzieńczym zmagają się osoby w wieku dojrzewania, pomiędzy 11, a 18 rokiem życia. Początkowo objawia się on w postaci zaskórników, które mogą występować jako podskórne grudki albo krostki ropne. Z upływem czasu krostki te przeradzają się w stan zapalny i powoli się rozprzestrzeniają, najczęściej na twarz, plecy, ramiona czy dekolt. Trądzik młodzieńczy może być powodem wielu kompleksów, a nieleczony pozostawia na skórze pamiątki w postaci blizn i przebarwień. Pojawia się więc pytanie – jak pozbyć się trądziku młodzieńczego?

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Nonacne - jak pozbyć się trądziku młodzieńczego
Kliknij tutaj, aby kupić tabletki Nonacne

Leczenie trądziku młodzieńczego może przebiegać na kilka sposobów, zarówno samodzielnie, jak i po konsultacji z lekarzem, w zależności od stopnia zaawansowania. Zazwyczaj poprawa kondycji skóry widoczna jest po kilku tygodniach leczenia. Brak podjęcia jakichkolwiek działań może z kolei nieść za sobą fatalne skutki takie jak trwałe przebarwienia, blizny płaskie i zanikowe, a także duże kompleksy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jak leczyć trądzik młodzieńczy. Wśród najczęściej stosowanych metod można wymienić antybiotyki od dermatologa takie jak erytromycyna, minocyklina, tetracyklina czy doksycyklina. Dużą popularnością cieszy się także leczenie trądziku poprzez aplikację kremów z witaminą A, która odpowiedzialna jest za regulację pracy gruczołów łojowych i zmniejszenie jego nadmiernej produkcji, a także zwężenie porów i regenerację skóry. W przypadku nastolatek można też zastosować terapię hormonalną, gdyż uregulowanie poziomu hormonów bardzo często pozwala na poprawę kondycji cery. Metoda ta jest skuteczna, ale po pewnym czasie od odstawienia leków objawy nawracają.

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z trądzikiem młodzieńczym jak i trądzikiem różowatym z pewnością jest Nonacne, czyli całkowicie naturalny suplement. Poniżej znajduje się zdjęcie przed i po kuracji suplementami Nonacne:

jak leczyć trądzik młodzieńczy
Kliknij tutaj, aby kupić tabletki Nonacne

Dzięki recepturze wolnej od chemicznych dodatków pozwala on na efektywną walkę z trądzikiem bez dodatkowego zanieczyszczania skóry i dostarczania organizmowi zbędnych chemicznych dodatków. Tabletki na trądzik Nonacne pozwalają ograniczyć nadmierne wydzielanie łoju, a także działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, redukując stany zapalne i łagodząc gojące się rany. Ponadto suplement wzbogacony został o kwas linolowy wygładzający skórę oraz wypełniający przestrzenie między komórkami, a także witaminy, dzięki którym skóra może szybciej się regenerować. Co ważne, Nonacne działa podwójnie – pozwala wyeliminować zmiany skórne, a jednocześnie zapobiega pojawieniu się trądziku w przyszłości poprzez zahamowanie nadmiernego wydzielania sebum i odblokowanie porów.

 

Jakie są objawy trądziku młodzieńczego?

objawy trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy występuje w trzech fazach – od postaci najłagodniejszej do fazy najbardziej zaawansowanej i wymagającej leczenia.

W pierwszym stadium występują zaskórniki w postaci czarnych punkcików nazywanych potocznie wągrami albo białawych kropek. Przeważnie widoczne są na twarzy, ale mogą pojawiać się również na ramionach, dekolcie czy plecach, a więc tam, gdzie zgromadzonych jest najwięcej gruczołów łojowych.

W kolejnym stadium niewielkie kropki przeradzają się w grudki i krostki, a na skórze pojawia się coraz więcej wypukłych zmian o czerwonej barwie, które są oznaką rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów.

W ostatnim stadium guzki przybierają sino-czerwoną barwę i w środku wypełnione są ropą, co oznacza, że zakażenie objęło również głębsze warstwy skóry. W przypadku dużych cyst na skórze mogą pozostać nawet trwałe blizny.

Trądzik młodzieńczy bardzo często ma podłoże dziedziczne i powstaje w związku z większą podatnością na zachorowanie gruczołów łojowych. Niejednokrotnie towarzyszy mu nadmierne rogowacenie skóry, a złuszczony naskórek zatyka ujścia gruczołów łojowych, tym samym powodując powstawanie zaskórników. Nie bez znaczenia jest także gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych występujący w okresie dojrzewania. Po 20 roku życia, gdy poziom hormonów się ustabilizuje, trądzik powinien zacząć zanikać, choć ilość nieestetycznych krost na skórze może zwiększać się pod wpływem stresu, zażywania niektórych leków czy nieprawidłowej diety.

 

Czy istnieją domowe sposoby na trądzik młodzieńczy?

domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Jest wiele domowych sposobów na leczenie trądziku młodzieńczego. Nieprzyjemne objawy można załagodzić chociażby poprzez stosowanie własnoręcznie przygotowanych maseczek, na przykład tych wykonanych z mąki ziemniaczanej czy drożdży.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy pozwalają także zadbać o zwężenie porów czy nawilżenie skóry oraz regulację produkcji łoju poprzez aplikowanie maseczek z łopianu, lawendy, chmielu czy skrzypu. Dobre rezultaty można też odnieść poprzez przemywanie wykwitów olejkiem z drzewa herbacianego, który wykazuje właściwości antybakteryjne.

Nie bez znaczenia będzie także zmiana diety, która powinna opierać się na zdrowych i pełnowartościowych posiłkach stworzonych z naturalnych i lekkostrawnych produktów. Należy zadbać o dużą ilość warzyw i owoców będących naturalnym źródłem witamin i minerałów oraz o dostarczenie organizmowi błonnika, który jest odpowiedzialny za przyspieszenie procesu przemiany materii, co pozwala na skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn. Głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe takie jak razowe pieczywo, brązowy ryż, gruboziarniste kasze czy otręby pszenne. Należy unikać z kolei potraw smażonych czy pieczonych z dodatkiem tłuszczu, za to wybierać dania gotowane na wodzie czy na parze albo pieczone w folii.

Warto też dostarczać organizmowi minimum 2 litry płynów dziennie. Dodatkowo można przyjmować suplementy zawierające witaminy z grupy B, C oraz cynk. Koniecznie trzeba też ograniczyć produkty bogate w tłuszcze czy cukry proste – przede wszystkim tłuste mięsa i wędliny, ser żółty i żywność wysoko przetworzoną, pełną konserwantów. Wykluczyć należy także słodycze i produkty o wysokim indeksie glikemicznym takie jak białe pieczywo, makarony czy niektóre owoce. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby zazwyczaj okazują się niewystarczające przy walce z trądzikiem. Mogą za to stanowić uzupełnienie kuracji i pozwolić uzyskać szybsze efekty. Będą więc dobrym dodatkiem przy stosowaniu suplementu Nonacne.

 

Co wpływa na występowanie trądziku młodzieńczego?

występowanie trądziku młodzieńczego

Wśród głównych przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego można wymienić przede wszystkim wzrost hormonów we krwi, które w okresie dojrzewania są wydzielane w dużo większej ilości. Bardzo często też nieestetyczne zmiany na skórze powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia skóry w obrębie gruczołów łojowych czy mieszków włosowych, a także ze względu na nadmierne gromadzenie się w tych miejscach bakterii.

Nie bez znaczenia są jednak także czynniki cywilizacyjne, które także wpływają na występowanie trądziku na twarzy, plecach czy dekolcie. Wśród najczęstszych z nich należy wymienić opalanie, które sprawia, że skóra staje się grubsza, a ujście gruczołów łojowych często jest blokowane. Również codzienny stres, którego trudno uniknąć w obecnych czasach, może zaburzyć równowagę hormonalną i sprzyjać występowaniu trądziku. Innym rodzajem stresu również wpływającym na kondycję skóry jest stres oksydacyjny, czyli sytuacja, w której organizm nie radzi sobie z wolnymi rodnikami. Ostatnim z czynników, który ma duży wpływ na kondycję skóry jest dieta. Spożywanie dużej ilości fastfoodów, słodyczy czy pokarmów ubogich w witaminy sprawia, że skóra nie ma się jak regenerować, a co więcej – dostarczane w ten sposób organizmowi toksyny wzmagają występowanie trądziku. Warto więc dbać o to, by dieta była bogata w takie witaminy jak A, B2, B6, witamina D czy cynk, co na trądzik młodzieńczy działa bardzo skutecznie, pozwalając szybciej likwidować stany zapalne i wspierać regenerację skóry.

Z trądzikiem młodzieńczym zmaga się niemal każdy nastolatek, co nie oznacza, że problem należy bagatelizować. Wręcz przewinie – warto jak najszybciej podjąć leczenie, by pozbyć się kompleksów, przywrócić skórze zdrowy, piękny wygląd i móc cieszyć się cerą wolną od nieestetycznych krostek, blizn czy przebarwień. Nie warto jednak eksperymentować, a lepiej sięgnąć po sprawdzone i skuteczne sposoby takie jak Nonacne.

4.5/5 - (2 votes)

Pozostałe artykuły dotyczące trądziku:
Nonacne – tabletki na trądzik
Trądzik różowaty – leczenie, objawy, przyczyny trądziku


Artykuł opublikowano: 11 lutego 2019
Artykuł zaktualizowano: 28 lutego 2019

Dodaj komentarz