Ranking gier planszowych – ciekawe oraz tanie planszówki 2020 roku

Przedstawiamy ranking gier planszowych, wśród których znajdziesz najlepsze planszówki dla młodszych i starszych graczy. Strategiczne, kooperacyjne, wymagające myślenia logicznego i skojarzeń słów. Oto najlepsze gry planszowe, jakie są dostępne na rynku w wersji polskojęzycznej. Sprawdź i ciesz się wspólnie spędzonym czasem z rodziną i przyjaciółmi. Tanie i ciekawe gry planszowe to najlepsza rozrywka, która angażuje, bawi i uczy użytkowników w każdym wieku.

Ranking gier planszowych – TOP 10 najlepszych gier planszowych

Miejsce Nazwa gry Cena Najtańsza oferta
1 Gra planszowa Wsiąść do pociągu: Europa 119 zł Sprawdź teraz
2 Gra planszowa Terraformacja Marsa 148 zł Sprawdź teraz
3 Gra planszowa Rebel Splendor 94 zł Sprawdź teraz
4 Gra planszowa Lacerta Agricola Wersja Dla Graczy 154 zł Sprawdź teraz
5 Gra planszowa Rebel Coimbra (edycja polska) 79 zł Sprawdź teraz
6 Gra planszowa Dixit 99 zł Sprawdź teraz
7 Gra planszowa Rebel Horror w Arkham Ostatnia Godzina 54 zł Sprawdź teraz
8 Gra planszowa Rebel Small World 139 zł Sprawdź teraz
9 Gra planszowa Galakta This War of Mine 169 zł Sprawdź teraz
10 Gra planszowa Neuroshima HEX 3.0 89 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych gier planszowych

1. Gra planszowa Wsiąść do pociągu: Europa

 Gra planszowa Wsiąść do pociągu: Europa

Cena: ok. 119 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA to pomysł na najlepszą wspólna zabawę z dziećmi już od 8 roku życia. Proste zasady i ciekawa forma uczą myślenia, planowania i realizowania celów. Plansza do gry przedstawia mapę Europy z początku XX wieku. To dlatego grając w ciekawe gry planszowe, takie, jak prezentowana w naszym rankingu, łączymy rozrywkę z nauką. Stary Kontynent choć nie zmienił swoich kształtów zewnętrznych, to jednak uległ wielu wewnętrznym przemianom. Nazwy państw i miast dzieci zapamiętują z łatwością. Budowanie dworców, tworzenie tras i kojarzenie faktów. Do dyspozycji graczy, oprócz dużej, rozkładanej planszy jest: zestaw 110 kart pociągów,  240 kolorowych figurek wagonów, 46 kart biletów, 15 kolorowych figurek dworców oraz 5 drewnianych znaczników punktacji.

 • produkcja: Rebel
 • wiek 8-99 lat
 • liczba graczy: 2-5
 • czas gry: 60-90 minut
 • instrukcja: polska
 • wydanie: polskie
 • wymiary opakowania: 29,5 x 29,5 cm
 • wymiary planszy: 79 x 53 cm

2. Gra planszowa Terraformacja Marsa

 Gra planszowa Terraformacja Marsa

Cena: ok. 148 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA TERRAFORMACJA MARSA to propozycja podbicia nieznanej planety bez użycia kosztownych środków transportu. Współczesne popularne gry planszowe przenoszą nas w miejsca, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa. „Terraformacja Marsa” to najlepsza gra planszowa dla ciekawych świata i żądnych przygód, ludzkich istot. Zarządzanie nowymi inwestycjami, przewidywanie, zakupy i biznesowe decyzje. Oto plan na kilka godzin wciągającej gry. Zmieniasz planetę i tworzysz na niej warunki sprzyjające dla rozwoju i nowych projektów. Zaczynasz jako mały inwestor, ale tylko od Ciebie zależy, czy nowa planeta stanie się Twoim złotym przedsięwzięciem i przyniesie sukces oraz wymierne korzyści w postaci Punktów Zwycięstwa. Do dyspozycji graczy są: kolorowa plansza z planetą, 5 planszy graczy, 233 karty. 400 znaczników i 80 kafelków.

 • liczba graczy: 1-5 osób
 • wiek graczy 12+
 • czas gry: 90-120 min.
 • wydanie: polskie

3. Gra planszowa Rebel Splendor

 Gra planszowa Rebel Splendor

Cena: ok. 94 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA REBEL SPLENDOR to dynamiczna gra karciana dla całej rodziny. Zostań kupcem i sprawdź, czy masz zmysł do interesów. Dobry, konsekwentnie realizowany plan, a może spryt, który pozwoli przechytrzyć konkurencję? Przyda się również szczypta szczęścia, wtedy sukces i sława są gwarantowane. Ta niezwykle fajna gra planszowa wciągnie całą rodzinę i pozwoli zdobyć prestiż oraz gościć w swoim domu arystokratę. Oczywiście wszystko w granicach wyznaczonych przez najlepsze planszówki, do których należy ta gra. Zbieranie żetonów i kart to sposób na kupno sklepu czy kopalni, a nazwy drogocennych kamieni zachęcają do ich zdobycia. W zestawie znajduje się 40 żetonów (7 szmaragdów, 7 szafirów, 7 diamentów, 7 onyksów, 7 rubinów, 5 złotych monet), 90 kart rozwoju (40 poziomu 1, 30 poziomu 2, 20 poziomu 3),  10 kafli szlachty oraz instrukcja gry.

 • liczba graczy: 2-4 osób
 • wiek graczy: 10 – 99 lat
 • czas gry: około 30 min.
 • wydanie: polskie
 • marka: Rebel

4. Gra planszowa Lacerta Agricola Wersja Dla Graczy

 Gra planszowa Lacerta Agricola Wersja Dla Graczy

Cena: ok. 154 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA LACERTA AGRICOLA WERSJA DLA GRACZY. Jaka gra planszowa potrafi sprawić, że poczujemy się kimś innym? Tylko najlepsza i taka, w której akcja zależy w dużej mierze od naszego działania. Biorąc los w swoje ręce, przenosimy się więc do roku 1670. W małej chacie mieszka dwoje ludzi, a ich codzienność wymyślasz i kształtujesz właśnie Ty. Hodowla zwierząt, uprawa warzyw, siew zbóż i dynamiczny rozwój gospodarstwa zależy od dobrze podejmowanych decyzji i konsekwentnej, cierpliwej pracy. Powiększanie rodziny i budowa nowego domu to kolejne wyzwania dla graczy. Motywacją do kolejnych wyzwań i dążenia do sukcesu są „punkty zwycięstwa” przyznawane za każde dobre działanie. Trudy codziennego, wiejskiego życia ułatwiają Ci karty Usprawnień i Pomocników. W zestawie znajduje się wiele elementów, które pomogą wczuć się w rolę prawdziwego wiejskiego gospodarza. Wśród nich znajdują się: plansze o różnym przeznaczeniu i formacie, 18 białych znaczników owiec, 15 czarnych znaczników dzików, 13 brązowych znaczników krów, 24 żółte znaczniki zboża, 30 brązowych znaczników drewna, 16 pomarańczowych znaczników warzyw, 23 zaorane pola/izby drewnianej chaty i inne niezbędne do przeprowadzenia gry.

 • Liczba graczy: 1-4
 • minimalny wiek: 12 lat
 • czas rozgrywki: 90 min
 • kategoria: Gra ekonomiczna
 • marka: Lacerta

5. Gra planszowa Rebel Coimbra (edycja polska)

 Gra planszowa Rebel Coimbra (edycja polska)

Cena: ok. 79 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA REBEL COIMBRA (EDYCJA POLSKA) to popularna gra planszowa o charakterze strategicznym. Przenieś się do dawnej stolicy Portugalii i poznaj życie jej mieszkańców. Codzienne problemy, relacje pomiędzy przedstawicielami różnych klas społecznych i dążenie do obranego celu. Tutaj osiągnięcie sukcesu oznacza bycie wpływowym rodem w stolicy. Stanie nie jego czele to jednak pełna odpowiedzialność za to, co wydarzy się w najbliższym czasie. Śledzenie zależności pomiędzy kartami, planowanie strategii działania oraz generowanie dochodów sprawia, że ta fajna gra planszowa wciąga. Przeniesienie relacji międzyludzkich, zależności pomiędzy przedstawicielami różnych zawodów, mają znaczący wpływ na końcowy efekt gry.

Produkt, który poleca nasz ranking najlepszych gier planszowych sprawdzi się dla bardziej zaawansowanych graczy. To propozycja, której zasady skojarzą się z innymi, już poznanymi wcześniej grami, ale zmienne tempo, możliwość używania różnych strategii oraz swoisty klimat nadają jej oryginalności. W zestawie solidnie wykonanej planszówki znajdują się m.in.: kości, żetony punktowania wpływów, przysług, karty urzędników, kupców, duchownych, uczonych, figurki 4 pielgrzymów i lwów.

 • ilość graczy: 2 – 4 osób
 • wiek graczy: od 14 lat
 • czas rozgrywki: około 60-90 minut
 • producent: Rebel

6. Gra planszowa Dixit

 Gra planszowa Dixit

Cena: ok. 99 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA DIXIT to najlepsza gra planszowa, która rozwinie wyobraźnię i pobudzi do wyszukiwania skojarzeń. To właśnie skojarzenia i fantazja są tutaj siłą napędową akcji. Rozgrywka polega oczywiście na współzawodnictwie, ale nasz top 10 gier planszowych właśnie gości doskonałe połączenie myśli humanistycznej z logiką. Prowadzący grę narrator skrywa swoją tajemnicę i chroni przed zawodnikami, próbującymi rozwikłać zagadkę. Kto będzie szybszy w skojarzeniach? Kto lepiej połączy fakty i znajdzie rozwiązanie? Najlepsze gry planszowe, które przedstawiamy w naszym rankingu, pozwalają na rozwijanie swoich zdolności umysłowych i wykazania się intelektem. W tej planszówce nasze umiejętności zostaną poddane wielkiej próbie, a celem jest wyjść z niej jako zwycięzca!

W zestawie znajduje się: 84 wielkoformatowych kart, plansza z torem punktów wewnątrz pudełka, 6 drewnianych pionków królików, 36 znaczników głosowania.

 •  liczba graczy: 3-6
 • czas gry: 30 minut
 • instrukcja: polska
 • opakowanie: tekturowe, 27,5 x 27,5 x 5,5 cm
 • wysokość figurek: ok 3 cm

7. Gra planszowa Rebel Horror w Arkham Ostatnia Godzina

 Gra planszowa Rebel Horror w Arkham Ostatnia Godzina

Cena: ok. 54 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA REBEL HORROR W ARKHAM OSTATNIA GODZINA. to gra, w której odwieczna walka dobra ze złem staje się udziałem zawodników. Liczy się wspólne działanie i jeden cel, jakim jest pokonanie sił ciemności. Zatrzymanie bestii jest łatwiejsze w grupie, ale utrudnieniem jest brak pełnej komunikacji podczas rozgrywki. Wszystko musi pozostać sekretnym planem do samego końca. Emocje, obawy i uciekający czas. Rozgrywka trwa mniej niż godzinę, a powodzenie misji zależy od tego, w jaki sposób zawodnicy potrafią działać w kooperacji. Stawką jest uratowanie Arkham. Poszukiwanie tajnych składników, mającego odbyć się rytuału jest zadaniem wymagającym wielkiej determinacji. Dlatego to, co dzieje się w kampusie Uniwersytetu Miskatonic chwilami zmienia się w pełen grozy horror. W zestawie gry znajduje się: 6 znaczników badaczy, 3 arkusze Przedwiecznych, plansza, 103 karty, 120 żetonów i znaczników.

 • Liczba graczy: 1-4 osoby
 • Wiek graczy: od 14 lat
 • Czas gry: ok. 30-60 min
 • Producent: Rebel

8. Gra planszowa Rebel Small World

 Gra planszowa Rebel Small World

Cena: ok. 139 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA REBEL SMALL WORLD to możliwość poznania świata, zamieszkiwanego przez różne rasy. Popularne gry planszowe marki REBEL przenoszą nas do innych cywilizacji, gdzie liczy się wielkość i siła armii oraz wynik walki o terytorium w zbyt małym świecie. Prezentowany w naszym rankingu „Small World” jest następcą nagradzanej wielokrotnie gry „Vinci”. Witaj w świecie, gdzie krasnoludy, czarodzieje, amazonki i giganci robią wszystko, aby zmieść inne nacje z powierzchni ziemi. Wyjątkowo egzotyczne nazwy jak Bagienne Trolle, Handlujące Szkielety czy Latające Ghoule  pojawiają się wśród poznawanych plemion. Są również ludzie. Niestety o przetrwanie muszą walczyć wszyscy.

Kluczem do sukcesu jest moc i umiejętność przewidywania oraz wybrania odpowiedniej strategii. Klimatyczne ilustracje fantasy i wysoka jakość gry zachęca do podjęcia wyzwania. Czytelne zasady rozgrywki oraz dynamiczna akcja sprawiają, że każda partia może być inna od poprzedniej, a fajna gra planszowa wciąga całą rodzinę i doskonale sprawdza się podczas spotkania z przyjaciółmi. Wykonany z niezwykłą precyzją zestaw zawiera m.in.: karty pomocy, ponad 300 różnorodnych żetonów, 2 dwustronne plansze (dla 2,3,4,5 graczy).

 • liczba graczy: 2 – 5
 • wiek graczy: 8 – 99 lat
 • czas gry: ok.60 min.
 • producent: Rebel

9. Gra planszowa Galakta This War of Mine

 Gra planszowa Galakta This War of Mine

Cena: ok. 169 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA GALAKTA THIS WAR OF MINE jest analogową wersją znanej gry komputerowej. Produkt, który prezentuje nasz ranking planszówek różni się od innych tego typu. Tutaj liczy się dobrze obrana strategia, która pomoże w walce o przetrwania i w tym, jak dobrze wykorzystać posiadane zasoby. Wojenne zgliszcza i niebezpieczeństwa, jakie czyhają na każdym roku ulicy, tworzą wyjątkowo niepokojący klimat. Czy w takich warunkach uda się przetrwać i czy to w ogóle jest możliwe bez poniesienia ogromnych strat, a nawet ofiar? Aż 1900 możliwych wersji toczącej się rozgrywki znajdziesz w Księdze Skryptów, ale dylematy i podjęcie ostatecznych decyzji należy wyłącznie do Ciebie, bo to jest Twoja wojna!

W zestawie znajdują się: plansza, 12 plastikowych figurek, 4 plastikowe podstawki, 4 kostki, 200 kart, 186 żetonów, 33 znaczniki, pamiętnik, książka skryptów, broszura ze scenariuszami, broszura zapisu oraz instrukcja gry.

 • liczba graczy: 1 – 6
 • wiek graczy: 18 i więcej
 • czas gry: 45 – 120 min.
 • producent: Galakta

10. Gra planszowa Neuroshima HEX 3.0

 Gra planszowa Neuroshima HEX 3.0

Cena: ok. 89 zł
Znajdź najtańszą ofertę

GRA PLANSZOWA NEUROSHIMA HEX 3.0 to gra strategiczna, której akcja toczy się w świecie opanowanym przez mutanty i bezwzględne maszyny. Zawodnicy są dowódcami różnych armii, a plansza w kształcie heksagonu jest miejscem wielkiej bitwy. Do akcji wkraczają jednostki specjalne, których żołnierze walczą wręcz, strzelają i posiadają szczególne umiejętności, jakie mogą pomóc w zwyciężeniu wroga. Jak powinna przebiegać walka z przeciwnikiem, co będzie skuteczne w obronie przed wrogiem? Oto dylematy, jakie trzeba rozstrzygnąć, aby przetrwać w postapokaliptycznym świecie. Prezentowana przez nasz ranking planszówekNEUROSHIMA HEX 3.0 reprezentuje najnowsze gry planszowe z wyjątkowymi ilustracjami przygotowanymi specjalnie do tej edycji. W zestawie znajdują się: plansza, 140 żetonów armii Posterunku , Molocha, Hegemonii, Borgo, znaczniki armii i ran, 4 liczniki obrażeń oraz 55 kart z hexogłówkami.

 • liczba graczy: 2 -4
 • wiek graczy: powyżej 8 lat
 • czas gry: 45 – 90 min.
 • producent: Portal

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Najlepsze planszówki to te, które mogą zaangażować i sprawić, że wspólnie spędzany czas staje się okazją do dobrej rozrywki i przyjaznego współzawodnictwa. Naukowcy podkreślają, że dobre gry planszowe są doskonałym sposobem na regularny trening umysłu. Sprawność intelektualna jest ważna w każdym wieku. Dla najmłodszych domowników, ciekawe gry planszowe są okazją do rozszerzenia wiedzy, i pogłębienia horyzontów, a dla starszych utrzymania mózgu w dobrej formie. Zabawa i nauka połączona w jedno to atut, który posiadają zarówno popularne gry planszowe, jak i te mniej znane o niszowej tematyce. Najnowsze gry planszowe nawiązują do różnego rodzaju wydarzeń, a także ich odpowiedników w wersji komputerowej.

Nasz ranking najlepszych gier planszowych prezentuje zarówno rozgrywki dotyczące poznawania historii, przyrody czy geografii, jak też te o tematyce sience-fiction. Gry wojenne albo mające w swojej treści walkę dobra ze złem. Są także polecane gry planszowe strategiczne, logiczne, kooperacyjne czy karciane. Dla młodszych przygotowano przyjazne dla oczu kolorowe ilustracje, a dla starszych wyjątkowo realistyczny przekaz graficzny. Wśród prezentowanych w naszym rankingu gier, znajdują się propozycje dla dzieci i dorosłych. Top 10 gier planszowych to zestawienie, gdzie najlepsze planszówki mają w komplecie różnego rodzaju dodatki, uprzyjemniające grę. Różnorodne karty, żetony, figurki urozmaicają współzawodnictwo, a spędzany wspólnie czas staje się okazją do rozmów na różne tematy, śmiechu i zabawy. Umiejscowienie gry w przeszłych lub odległych mentalnie czasach nie tylko zainteresuje, ale pozwoli poznać nowe informacje podczas mile spędzonych chwil na rozrywce. Połączenie nauki z dobrą zabawą do polecany przez wszystkich naukowców najlepszy sposób na rozwój intelektualny dzieci.

Jak wybrać najlepszą grę planszową dla siebie?

Nie wszystkie popularne gry w komputerze są odpowiednie dla dzieci. Mając ciekawe gry planszowe w domu, kontrolujemy w dużej części tematykę, z jaką nasze pociechy mają do czynienia. Podsuwając najlepsze planszówki dbamy również o zdrowie oczu. Długie godziny spędzane przed ekranem komputerów i telewizorów to nie jest dobry sposób na ich odpoczynek. Przy planszy nie tylko odpoczywamy, ale i dobrze się bawimy. Fajna gra planszowa to także świetny pomysł dla grupy spotykających się nastolatków. Integracja i kooperacja zastąpi bezproduktywne przyglądanie się ekranom smartfonów, które każdy z uczestników spotkania ogląda zazwyczaj we własnym towarzystwie. Powyższy ranking planszówek to przegląd różnych pozycji, dostępnych na rynku, zarówno tanich, jak i z wyższej półki cenowej. Znajdują się tam wersje rozgrywek już od 1 aż do 5 czy 6 osób. Ciekawe gry planszowe różnią się między sobą również czasem, jaki musimy poświęcić na rozegranie partii. Niektóre potrafią wciągnąć na kilka godzin. Najlepsze gry planszowe są nagradzane i otrzymują wyróżnienia nadawane przez samych użytkowników. To bardzo istotna informacja dla potencjalnych graczy, świadcząca o doskonałym dostosowaniu planszówki do potrzeb klientów. Co ważne, wśród proponowanych produktów znajdują się najlepsze planszówki zarówno dla miłośników historii, kosmosu, strategii wojennych, zabaw językowych w skojarzenia czy rozrywki wymuszającej myślenie logiczne, dobre planowanie i konsekwentne dążenie do celu. Nasz ranking najlepszych gier planszowych jest regularnie aktualizowany, dlatego znajdziesz w nim najnowsze gry planszowe, jak i te najlepsze i wciąż popularne oraz chętnie kupowane, mimo upływu lat. Gwarantują dobry relaks, wypoczynek oraz efektywną naukę i zabawę w jednym. Zanurzmy się więc w świat fantastyki, niesamowitych przygód i świetnej rozrywki, które pomogą spotkać się przy tej samej planszy i wspaniale spędzić czas osobom w różnym wieku

Rate this post

Artykuł opublikowano: 14 września 2020
Artykuł zaktualizowano: 14 września 2020

Dodaj komentarz