Pasty wybielające zęby – przegląd najlepszych past, ważne informacje

Każdego dnia zęby narażone są na żółknięcie, związane z kontaktem z herbatą, kawą czy papierosami. Wybielanie uśmiechu w gabinecie stomatologicznym może kosztować jednorazowo nawet kilkaset złotych. Nie jest to jednak jedyną opcją. Z powodzeniem można bowiem postawić na samodzielne, domowe używanie kosmetyków zmniejszających przebarwienia. Mowa tu w szczególności o pastach wybielających. Warto poznać proponowane obecnie na rynku produkty, które mogą pomóc w skutecznym wybielaniu zębów.

10 past najlepiej wybielających zęby

1. Ultradent, Opalescence Whitening Toothpaste

Pasta wybielająca Ultradent, Opalescence Whitening Toothpaste

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

Pasta ta może wybielić zęby nawet o trzy odcienie, skutecznie usuwa też osad nazębny. Jest również najlepsza w utrzymaniu koloru bielszych zębów już po ich wybielaniu. Co ważne, usuwanie powierzchownych przebarwień odbywa się tutaj przy możliwie najmniejszej inwazyjności. Opalescence Whitening Toothpaste ma podwyższoną zawartość fluoru, dzięki czemu zapobiega próchnicy. Pasta zapewnia szybkie uwalnianie fluoru i jego maksymalne przyswajanie przez szkliwo. Kosmetyk ten ma bardzo dobre opnie użytkowników, bo jest wysokiej jakości (przy niezbyt wygórowanej cenie). Odznacza się także tym, że na długi czas pozostawia w ustach świeży, miętowy smak.

 

2. ECODENTA Czarna pasta wybielająca

Pasta wybielająca ECODENTA Czarna pasta wybielająca

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

Jej kolor wynika z zawartości w kosmetyku węgla aktywnego, który to idealnie służy do wybielania zębów – będąc tutaj głównym jego czynnikiem. Zmiany w barwie zębów można zaobserwować już po kilku myciach. Pasta ta w 93% składa się ze składników naturalnych, w tym na przykład z wyciągu z zielonej herbaty, który działa przeciwbakteryjnie i chroni zęby przed kamieniem nazębnym. Pozostawia też w ustach długotrwałe uczucie czystości. Natomiast zawarty w produkcie propolis zapobiega paradontozie oraz zmniejsza nadwrażliwość dziąseł. Pasta ta jest odpowiednia do codziennego stosowania.

 

3. SWISSDENT Extreme

Pasta wybielająca SWISSDENT Extreme

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

To pasta wybielająca do zębów, która produkowana jest przez firmę specjalizującą się w kosmetykach dentystycznych. Jej skład to połączenie enzymów papainy, bromelainy z nadtlenkiem wapnia oraz witaminy E. Ma ona bardzo efektywne działanie wybielające, a zarazem jest delikatna. Ma niski współczynnik ścieralności – RDA 40 (nie niszczy więc szkliwa). Dodatkowo zawarta w niej witamina E pomaga w zachowywaniu zdrowych dziąseł. Bromelina pomaga zaś w rozpuszczaniu osadu nazębnego. Do wad tej pasty zalicza się jej dość wysoką cenę.

 

4. BLANX White Shock + nakładka naświetlająca

Pasta wybielająca BLANX White Shock + nakładka naświetlająca

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

To jedna z najbardziej nowoczesnych opcji, ponieważ w tej paście zastosowano formułę ActiluX, która reaguje ze światłem. Oznacza to, że z zębów usuwane są bakterie a zgryz jest wybielany, w czasie każdego uśmiechu. Co więcej, do pasty dołączona jest też nakładka naświetlająca, którą używa się po każdym szczotkowaniu zębów. Przy paście BLANX White Shock im więcej dostarczy się zębom dostępu do światła, tym bardziej będą one wybielone. Formuła pasty działa naturalnie, to znaczy bez użycia rozjaśniaczy optycznych. Jest też bezpieczna dla dziąseł, ponieważ nie zawiera nadtlenku.

 

5. BEYOND Pearl White

Pasta wybielająca BEYOND Pearl White

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

Ten produkt do rozjaśniania zębów zawiera specjalne mikrokapsułki działające wybielająco podczas szczotkowania (jest to kompozycja nieabrazyjna). Znajdujące się w nich składniki wnikają w głąb zębów i je wzmacniają. Dzięki nim powierzchnia zębów jest lśniąca i biała. Pasta ta eliminuje też osad nazębny oraz zapobiega powstawaniu kamienia. Pomaga też z nadwrażliwością zębów i zapobiega próchnicy (dzięki zawartości fluoru). Produkt pomaga w utrzymywaniu efektu wybielonych zębów.

 

6. BLANX Extra White Intensive

Pasta wybielająca BLANX Extra White Intensive

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

Opcja tańsza od pasty BLANX White Shock i trochę mniej skuteczna. Jednak nadal działa wybielająco, ponieważ zawiera Arctic Lichen, czyli porost islandzki. Pasta ta ma delikatne cząsteczki polerująco – czyszczące, które usuwają przebarwienia. Efekty działania pasty są niemal natychmiastowe, dlatego polecana jest na przebarwienia wywołane winem, kawą czy papierosami. Usuwa także nazębne osady. BLANX Extra White Intensive ma dość silne działanie, dlatego nie można stosować jej dłużej niż 14 dni.

 

7. VITIS Whitening

Pasta wybielająca VITIS Whitening

 

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

Tutaj usuwaniem przebarwień i przywróceniem zębów ich naturalnej bieli zajmują się cząsteczki nanorepair, które wnikają w kanaliki zębowe. Dzięki temu wybielają, ale też niwelują nadwrażliwość zębów. Pierwsze efekty wybielania widać po około dziesięciu dniach używania pasty VITIS Whitening. Zaletą tej pasty jest jej delikatność – czyli to, że nie uszkadza szkliwa. Jedynie je wygładza i poleruje. Kosmetyk ten zapobiega też odkładaniu się kamienia nazębnego. Dzieje się to przy pomocy potrójnego systemu fosforanów.

 

8. Biała Perła Plus Krystaliczna Biel

Pasta wybielająca Biała Perła Plus Krystaliczna Biel

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

W paście tej wykorzystano specjalną formułę enzymatyczno-pigmentową, która to zapewnia zębom połysk, a jednocześnie usuwa osady i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Oczywiście zajmuje się również wybielaniem i rozjaśnianiem uśmiechu, pokrywając zęby drobinami krystalicznej bieli (choć nie potwierdzają tego wszyscy użytkownicy). Efekt połysku zębów pojawia się także u osób, które mają naturalnie szary albo żółty odcień szkliwa. Pastę te można stosować codziennie, choć wybielanie zaczyna się już po kilku dniach.

 

9. SUPERSMILE Profesjonalna pasta wybielająca

Pasta wybielająca SUPERSMILE Profesjonalna pasta wybielająca

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

Produkt ten usuwa nieustannie pojawiającą się na zębach powłokę białkową, co uniemożliwia rozwój bakterii. Zapobiega to także twardnieniu płytki nazębnej do postaci kamienia. Pasta bardzo dobrze czyści zęby, nie uszkadza szkliwa oraz w dość szybkim czasie wybiela, ale nie tak dobrze jak wcześniej wymienione produkty. Jednak jej dużą zaletą jest to, że mogą używać jej osoby z zębami plombowanymi, z koronami i po zabiegach wybielania. Do tego nie posiada ściernych dodatków, które mogłyby przyczyniać się do wystąpienia nadwrażliwości zębów.

 

10. MEDIBLANC Whitening

Pasta wybielająca MEDIBLANC Whitening

Sprawdź cenę pasty klikając tutaj

Ta wybielająca pasta do zębów bardzo dobrze czyści zęby, a jednocześnie wzmacnia ich szkliwo. Wszystko to dzięki zawartym w niej naturalnym składnikom oraz brakowi elementów takich jak: drażniące konserwanty, słodziki syntetyczne, SLS/SLES, fluor, peroksydy czy parabeny. Zęby odzyskują biel dzięki zawartości w paście krzemionki mikronizowanej. Zaletą pasty jest utrzymywanie świeżości w jamie ustnej przez dłuży czas, a także eliminacja nieświeżego oddechu. Pasta ta czyści nawet trudno dostępne miejsca i pozostawia jamę ustną z uczuciem doskonale wyczyszczonych zębów.

 

Jaka powinna być najlepsza pasta wybielająca?

Na rynku pasty przywracające zębom jaśniejszą barwę, można podzielić na dwa rodzaje:

  • Wybielające – bazujące na takich składnikach jak np. nadtlenek karbamidu czy nadtlenek wodoru. Dają one efekt prawdziwego wybielenia, ale można je stosować jedynie przez określony okres czasu. Wybielenie utrzymuje się przez dłuższy czas, a nie tylko w trakcie stosowania produktu. Takie pasty bardzo często zawierają także fluor, który będzie chronił szkliwo przed uszkodzeniem. Nieco droższą, ale działającą na podobnej zasadzie opcją są pasty wybielające enzymatyczne. Nie ścierają one szkliwa, ale rozpuszczają przebarwienia dzięki zawartym w składzie produktu enzymom;
  • Ścierające – takie pasty rozjaśniają zęby dzięki zawartych w produkcie ścierających drobinkach. Efekt wybielenia nie jest tutaj najmocniejszy, bo opiera się głównie na usunięciu z zębów osadów i przebarwień. Tego rodzaju produkty trzeba stosować ostrożnie, by nie uszkodzić szkliwa. Skuteczność past wybielających mocą ścierania określa się skrótem RDA. Im wskaźnik RDA jest wyższy, tym wyraźniejszy będzie efekt. Równocześnie jednak zwiększa się ryzyko pojawienia się uszkodzeń szkliwa i doprowadzenia do nadwrażliwości zębów.

Jak więc widać, najlepsza pasta wybielająca zęby to taka, która da zadowalające efekty, ale będzie jednocześnie bezpieczna. Produkty ścierające nie zawsze dają gwarancję braku uszkodzenia szkliwa (które jest nieodnawialne). Stąd też lepiej postawić na pastę do eliminacji przebarwień, której działanie opiera się albo na enzymach albo nadtlenkach wodoru lub kardamidu.

 

Czy fluor zawarty w paście do zębów jest szkodliwy dla zdrowia?

Kilka lat temu w świecie medycyny pojawiła się dość szokująca informacja, mówiąca o tym, że fluor zawarty w paście do zębów może być szkodliwy dla zdrowia. Prawda jest jednak taka, że fluoroza – to znaczy choroba wynikająca z przedawkowania fluoru, raczej nie jest możliwa w przypadku użytkowaniu pasty do zębów. Zbyt wysokie spożycie fluoru możliwe jest wyłącznie w warunkach wysoko uprzemysłowionych, na przykład w otoczeniu dużej ilości fabryk metalurgicznych. Choroba ta może pojawić się wtedy, gdy fluor będzie rozpuszczony w powietrzu którym się oddycha albo w wodzie, którą się pije. Aby przedawkować fluor z pasty do zębów, trzeba byłoby zjeść naraz jej dwie tubki. Stąd też najlepsze pasty wybielające zęby powinny zawierać dodatek fluoru, ponieważ to właśnie on zapobiega próchnicy. Walka z nią jest zaś efektem bardzo pożądanym. Przeciętne opakowanie pasty do zębów zawiera od 1000 do 1450 ppm fluoru. Im większe jest jego stężenie, tym silniejsze jest działanie przeciw próchnicze kosmetyku. Porcja pasty, która wystarcza do dokładnego umycia zębów jest wielkości ziarnka grochu. Dlatego też zawarty w niej fluor nie zaszkodzi zdrowiu.

 

Jak często należy myć zęby?

Jak często należy myć zęby? Idealną sytuacją jest ta, w której zęby myje się po każdym większym posiłku. Jednak bardzo często jest to po prostu niemożliwe. Wtedy bezwzględnie trzeba je wyczyścić dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Szczególnie ważne jest mycie wieczorne, ponieważ nocą spada produkcja śliny, która w trakcie dnia jest naturalną barierą ochronną przed bakteriami (powstającymi w resztkach osiadającego na zębach jedzenia). Trzeba też pamiętać, że bardzo często nie liczy się częstotliwość ale efektywność szczotkowania zębów. Trzeba też wiedzieć, że zęby nie powinny być myte więcej niż pięć razy w ciągu jednego dnia. Taka częstotliwość pielęgnacji mogłaby przynieść skutek odwrotny – prowadząc do uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł. Niektórzy producenci past do zębów czasem sami informują, że dany produkt nie powinien być stosowany więcej niż np. dwa razy dziennie. Czasem chodzi o zawartość w nim fluoru, niekiedy natomiast o działanie innych składników pasty. Trzeba więc pamiętać, że i tutaj nadmiar szkodzi, a dwu- lub trzykrotne, bardzo dokładne umycie zębów w ciągu jednego dnia powinno być wystarczające.

3.9/5 - (11 votes)

Pozostałe artykuły dotyczące wybielania zębów:
Skuteczne wybielanie zębów – jak wybielić zęby w 8 dni?
Wybielanie zębów węglem – czy jest bezpieczne? Jak stosować?
Wybielanie zębów metodą nakładkową – czy warto?
Żel do wybielania zębów – najlepszy wybielacz do zębów
Ile kosztuje wybielanie zębów? Przegląd wszystkich sposobów


Artykuł opublikowano: 28 lutego 2019
Artykuł zaktualizowano: 23 stycznia 2020

Dodaj komentarz