Domowe sposoby na bezsenność – co na problemy ze snem?

Bezsenność (łac. insomnia) – każdy z nas co najmniej raz spotkał ją w swym życiu, a niektórzy doświadczają jej cichego i cierpliwego, aczkolwiek uporczywego i nierzadko doprowadzającego do łez towarzystwa niemalże co noc. Bezsenność, bo o niej tutaj mowa, trapi ludzkość od zarania dziejów. Jednakże niegdyś, gdy zajęcia uznawane za główne źródło zarobkowania lub też niezbędne do przeżycia nie były w tak ogromnym stopniu nacechowane składnikami obecnego poziomu rozwoju cywilizacyjnego, życie człowieka pozwalało na znacznie łatwiejsze radzenie sobie z tym zjawiskiem.

Śpimy coraz mniej i zasypiamy coraz gorzej

Nie mówiąc o starożytności lub wiekach średnich, jeszcze w XIX stuleciu mieszkańcy krajów rozwiniętych, jak Europa czy Stany Zjednoczone, nie byli pod naciskiem presji czasu, kariery zawodowej czy choćby kultury spędzania czasu wolnego, jak ich odpowiednicy współcześni. Dzięki temu, że mimo iż żyli w erze przemysłowej, która charakteryzowała się niemalże niewolniczą eksploatacją pracowników, mieszkańcy amerykańskich i europejskich miast mieli do dyspozycji o wiele więcej czasu w ciągu doby, który mogli przeznaczyć na sen. Również i zjawisko bezsenności miało jeszcze w XIX wieku bez porównania o wiele mniejsze natężenie aniżeli w czasach nam współczesnych. Także dawniejsze sposoby na bezsenność były w związku z tym o wiele mniej rozbudowane i skomplikowane, niż te, które z powodzeniem możemy wykorzystać obecnie. Z prostej przyczyny – nie było bowiem takiej potrzeby, by stosować taki sposób na sen jak laboratoryjnie opracowane tabletki.

Dziś niewymagające długotrwałego leczenia farmakologicznego domowe sposoby na bezsenność takie jak specjalistycznie opracowane tabletki na sen są najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają bezpiecznych, zdrowych i optymalnych suplementów w formie tabletek na bezsenność.

 

Najlepszy sposób na bezsenność – Suplement Sleep Well

Sleep Well - domowe sposób na bezsennośćKliknij tutaj, aby kupić tabletki Sleep Well

Jeśli nasz uciążliwy stan bezsenności nie jest zdiagnozowany przez lekarza specjalistę jako towarzyszący niebezpiecznym chorobom takim jak depresja, możemy pokusić się o próbę wyeliminowania bezsenności z naszego życia za pomocą metod innych niż silne środki farmakologiczne, niejednokrotnie nie pozostające bez wpływów ubocznych wobec naszego organizmu. Mówimy tu o znakomitym suplemencie jakim jest zestaw ziół, adaptogenów i „hormonu snu” w formie łatwo przyswajalnych tabletek, o nazwie Sleep Well. W suplemencie diety Sleep Well producent umieścił zdrowe składniki naturalne, takie jak: wyciąg z liści melisy lekarskiej, ekstrakt z głogu dwuszyjkowego. Także zawarty w suplemencie wyciąg z kopru ogrodowego i z szyszek chmielu zwyczajnego działają niezwykle uspokajająco i relaksująco. Sleep Well to idealny preparat dla osób zastanawiających się jak szybko zasnąć.

Zresztą działanie powyższych roślin w celu lepszej regulacji snu zostało już udowodnione w wieki temu, gdy nasi przodkowie w całej Europie już od czasów przedśredniowiecznych zbierali i suszyli rośliny w celu uzyskania ekstraktów mających za zadanie poprawę jakości snu potencjalnych pacjentów. W składzie znajdziemy także melatoninę, hormon produkowany przez szyszynkę mózgową, a która jako swoisty „hormon snu” odpowiada za regulację naszego dobowego zegara biologicznego. To ona praktycznie wprowadza nasz organizm w rytm nocnego snu i dziennego działania. Ten niesamowity hormon, który synchronizuje nasz zegar biologiczny z zegarem astronomicznym (cyklu zmian oświetlenia Ziemi) na szczęście można także dostarczyć w formie syntetycznej.

Ciekawostką jest udowodniony przez badaczy fakt, iż produkcja nocna melatoniny przez szyszynkę maleje wraz z wiekiem, co tłumaczy m. in. dlaczego tak często u seniorów objawiają się problemy ze snem. Stąd też suplementacja dobrymi tabletkami dostarczającymi melatoninę jest tak ważna. Dodajmy tu, iż przy tabletkach Sleep Well nie zaistnieje niebezpieczeństwo uzależnienia, ponieważ w związku z naturalnością poszczególnych elementów składowych możemy uznać go za bezpieczny domowy sposób na bezsenność. Dodatkowo Sleep Well zawiera magnez, witaminę B6 i niacynę, składniki mineralne i witaminowe regulujące stan podniecenia i rozdrażnienia i zastosowane zwłaszcza wieczorową porą, wprowadzają organizm w stan wyciszenia i uspokojenia, tak pożądany w momencie zapadania w sen.

 

Przyczyny braku snu, a także bezsenności

sposoby na bezsenność

Dziś chcemy przeżyć naszą ludzką egzystencję o wiele intensywniej niż mieli możność nasi przodkowie, chcemy „upakować” o wiele większą liczbę doznań, chcemy dokonać i doświadczyć o wiele więcej rzeczy i zjawisk. Tym samym kwestia odpoczynku, a więc i snu również ulega przeobrażeniom. W naszym mniemaniu „mamy mniej czasu” niż dawniej. A skoro w trakcie godzin dziennych próbujemy wcisnąć w naszych grafikach coraz to więcej nowych wydarzeń, to nie pozostaje nam nic innego jak „rozciągnąć” dzień – kosztem nocy. Odbieramy sobie w ten sposób jakże cenne godziny nocne, które zgodnie z ewolucja naszego gatunku winny być przeznaczone na sen. A natura jest w tej kwestii nieubłagana, nie da się jej oszukać, tym bardziej, że jak twierdzą badacze tym zjawiskiem się zajmujący, niezbędna liczba godzin, które w danym okresie życia (dzieci i seniorzy na ogół więcej, niż ludzie w pełni wieku) musimy co noc przespać jest ściśle zakodowana w naszych genach. I niestety nie da się jej ominąć, bez skutków ubocznych (a w dłuższej perspektywie – poważnych problemów zdrowotnych) dla naszej kondycji, percepcji oraz tzw. ogólnego samopoczucia.

Przesada w „przedłużaniu” dnia skutkuje między innymi zaistnieniem swoistego mechanizmu zwrotnego, organizm się buntuje i zaczynamy mieć problemy z zasypianiem lub snem głębokim. Problem jest poważny, ponieważ jak donoszą dane statystyczne oparte na badaniach z lat 2014-2016, aż 57 proc. Polaków czynnych zawodowo śpi mniej niż 7-8 godzin na dobę. A zauważmy, że to są dane tylko w jednej grupie; jak więc sytuacja przedstawia się w pozostałych grupach społecznych, np. wśród młodzieży szkolnej lub studiującej?

 

Czym tak naprawdę jest bezsenność? Definicja i typy

Czym jest bezsenność

Nie bez przyczyny zatrzymaliśmy się na dłużej nad problemem niedosypiania większości z nas, bowiem świadome ograniczanie snu powoduje zaistnienie w naszej codzienności innego problemu – bezsenności. Tak źle gospodarujemy naszym czasem, odbieramy sobie ten jego odcinek, który powinien być własnością snu i godzin nocnych, że nasze organizmy zaczynają przejawiać zachowania pełne anomalii. Czasem jest to uczucie zwykłego przemęczenia, nierzadko problemy z koncentracją czy percepcją, ale dość często organizm, którego zakodowany zegar biologiczny został zaburzony, po prostu się buntuje, „odmawia współpracy” i reaguje stanami bezsenności.

Gdybyśmy krótko chcieli zdefiniować bezsenność, możemy ją rozpatrywać dwojako: jako osobną jednostkę chorobową lub jako objaw. Przy czym w obu przypadkach może być zagrażającą zdrowiu dolegliwością. Często sądzimy, że bezsenność to w prostym rozumieniu wyłącznie problemy z zaśnięciem, na które wystarczą domowe sposoby na bezsenność, tymczasem specjaliści pod definicję tego zjawiska dopisali wiele różnych zachowań.

Tak więc, prócz potocznie i intuicyjnie pojmowanego stanu, w którym nie możemy zasnąć i próbujemy liczyć przysłowiowe „barany”, możemy wyróżnić też sen płytki czy sen przerywany. W przypadku snu płytkiego nie wchodzimy w ogóle w fazę REM, a tym bardziej w fazę snu głębokiego. Sen przerywany jak sama nazwa wskazuje występuje gdy budzimy się bez istotnej przyczyny zewnętrznej, np. wystąpienia intensywnego hałasu.

Do typów bezsenności wpisujemy też budzenie się zbyt wczesne, które niegdyś uważalibyśmy za przypadłość ludzi w podeszłym wieku, a która teraz dotyka wszystkie grupy wiekowe, od najmłodszych do ludzi dorosłych, czynnych zawodowo. Dodajmy jeszcze, iż zgodnie z najnowszymi kryteriami diagnostycznymi, wyróżnionymi w „International Classifictaion of Sleep Disorders and Research Diagnostic Criteria” nowym, nietypowym rodzajem bezsenności jest stan, w którym sen w dłuższej perspektywie czasu nie zapewnia wypoczynku organizmowi, co często łączy się ze wspomnianym snem płytkim i powierzchownym.

Na koniec wspomnijmy tylko, iż bezsenność utrzymująca się permanentnie (dłużej niż miesiąc) może mieć u swego podłoża nie tak prozaiczne przyczyny jak wieczorna siłownia czy zbyt mocna kawa, lecz może mieć podłoże psychiczne, np. stany lękowe czy depresję. Jest to wtedy „bezsenność wtórna”, która towarzyszy innym chorobom.

 

Najpopularniejsze domowe sposoby na sen

domowe sposoby na bezsenność

Mając problemy z zaśnięciem możemy zastosować domowe sposoby na bezsenność i wypróbować je bez dodatkowej suplementacji, lecz zastosowane domowych sposobów razem z tabletkami Sleep Well na pewno zwiększy swą skuteczność. Jak wiemy, przysłowiowe „liczenie baranów” nie jest zbyt strategią, bowiem wprowadza nasz mózg w stan koncentracji i aktywności, a to raczej nie sprzyja łatwiejszemu zaśnięciu. Starajmy się więc nie stymulować mózgu za pomocą czy to mediów tradycyjnych jak książka, gazeta czy to mediów cyfrowych z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, którego tzw. „błękitne światło” powoduje pozostawanie mózgu w stanie gotowości, a nie o to przecież nam chodzi.

Unikajmy także ćwiczeń fizycznych lub joggingu przed samym snem, gdyż powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym lepszy transport tlenu do komórek organizmu, co w efekcie da chwilowy wzrost energii, dobrego samopoczucia, także wytworzenie się „hormonu szczęścia” i pojawienie się pędu do działania. Także temperatura w sypialni jest bardzo ważna i powinna ona wynosić około 18-21 stopni Celsjusza. Pamiętajmy tutaj by zbytnio nie nagrzewać pomieszczenia, bo nawet jeśli gorące powietrze w sypialni szybko nas uśpi, to rano obudzimy się przemęczeni ze swoistym uczuciem „kaca”.

Postarajmy się także wywietrzyć pomieszczenie przed snem; „świeże” powietrze, pozbawione dwutlenku węgla znacznie ułatwia zasypianie. Tak jak naszemu mózgowi nie powinniśmy dostarczać zbyt wielu silnych bodźców i impulsów, tak naszego ciała nie wprawiajmy w stan pobudzenia. Unikajmy więc ciężkostrawnej kolacji, nad która nasz układ pokarmowy zacznie intensywnie „pracować”, tym samym wytwarzając dające energię składniki odżywcze.

Jeśli będziemy chcieli osiągnąć to, co nazywamy dobrym snem wprowadźmy do wieczornego harmonogramu raczej lżejszy i niewielki wagowo posiłek składający się z niedużej ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów (np. lekki makaron lub ciemne pieczywo z niskotłuszczowym jogurtem). Wśród tego, co określilibyśmy jako domowe sposoby na bezsenność znajdziemy też zdrowe sugestie, czego właściwie wieczorową porą powinniśmy unikać, zwłaszcza jeśli chodzi o używki stymulujące. Znajdziemy tu więc, powtarzaną do znudzenia poradę, ale mającą pełną słuszność, by unikać wieczornego picia kawy, herbaty i energetyków. Zawierają one teinę czy jeszcze mocniejszą kofeinę, których pobudzający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy został już dawno udowodniony. Podobnie, nie należy przesadzać ze słodyczami czy czekoladą tuż przed pójściem do łóżka. Cukier zawarty w słodyczach bierze niemalże natychmiastowy udział w wytwarzaniu energii przez nasz organizm, a użyta w produkcji czekolady miazga z ziaren kakaowca ma podobne właściwości stymulujące jak kofeina. Mądre rady potocznie zasłyszane, a głoszące, iż alkohol i papierosy również nie idą w parze z dobrym, spokojnym snem, również nie są pozbawione słuszności.

 

Sleep Well – sposób na spokojny i zdrowy sen

W ostatnim czasie pojawiła się spora grupa zwolenników medytacji uprawianej tuż przed snem, jednakże, jeśli z różnych przyczyn nie możemy sobie pozwolić na dobrze przygotowaną medytację, możemy chociaż próbować wprowadzić się w stan medytacyjny za pomocą chociażby przygotowanych w serwisie You Tube kompilacji muzyki medytacyjnej. Docenimy jej uspokajający i wyciszający wpływ zwłaszcza w połączeniu z kojącym i nasennym działaniem suplementu Sleep Well.

Kliknij tutaj, aby kupić tabletki Sleep Well

5/5 - (1 vote)

Pozostałe artykuły dotyczące snu:
Jak szybko zasnąć? Czyli o tym co zrobić, żeby zasnąć


Artykuł opublikowano: 12 lutego 2019
Artykuł zaktualizowano: 28 lutego 2019

Dodaj komentarz