Dieta jajeczna – jajka na odchudzanie, jadłospis, przepisy

Dieta jajeczna cieszy się rosnącą popularnością. Zalicza się ją do grupy monodiet. Oznacza to, że przez cały okres jej trwania nasze posiłki będą bazować głównie na jajkach. Warto podkreślić, że nie powinna być ona stosowana dłużej niż kilkanaście dni – na pierwszy raz wystarczy tydzień. Jajka na odchudzanie przynoszą błyskawiczne efekty. Jest to więc prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy borykają się ze sporą ilością zbędnych kilogramów. Już po kilku dniach można zaobserwować pierwsze efekty. Krótkotrwała dieta z jajek nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Oczywiście jest ona dedykowana osobom dorosłym. Nie sprawdzi się ona w przypadku dzieci i młodzieży, gdyż nie dostarcza ona wystarczającej ilości związków potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Idealne efekty można osiągnąć w połączeniu z tabletkami na odchudzanie.

Najważniejsze zasady diety jajecznej

dieta jajeczna

banner2 odchudzanieDieta jajeczna nie jest zbyt skomplikowana. Nasz jadłospis musi opierać się na jajkach, warzywach, a także owocach. Teoretycznie możemy znaleźć informacje, że opisywana dieta powinna trwać minimum dwa tygodnie. Lekarze i dietetycy przestrzegają jednak, że nie jest do dobre dla naszego organizmu. O wiele bezpieczniej jest zastosować dietę 7-dniową. Dzięki temu będziemy mogli ocenić jej efekty. Sprawdzimy również, jak zachowuje się nasz organizm.

Dieta jajeczna wymaga od nas odstawienia codziennie spożywanych produktów żywnościowych. Oznacza to, że wszystkie nasze posiłki muszą składać się z jajek, warzyw i owoców. Jest to najważniejsza zasada, która nadaje sens opisywanej diecie, a także odpowiada za jej wysoką skuteczność. Dieta z jajek na twardo może wydawać się monotonna, jednak dzięki niej możemy naprawdę schudnąć.

Stosując jajka na odchudzanie musimy pamiętać, aby nie gotować ich dłużej niż 10 minut, gdyż mogłoby doprowadzić to do utraty składników odżywczych. Dieta jajeczna wymaga od nas picia około trzech litrów płynów dziennie. Może być to woda mineralna lub herbatki ziołowe, czy też owocowe. Dopuszcza się picie czarnej herbaty lub słabej kawy, jednak tutaj trzeba zachować umiar. Bardzo ważne jest to, aby spożywane owoce miały niską zawartość węglowodanów. Odstawiamy używki, napoje gazowane, słodycze i wszelkie przetworzone produkty.

 

Ile jajek dziennie?

Dieta jajeczna to maksymalnie sześć jajek na twardo dziennie. Nie zaleca się przekraczania tej ilości, gdyż efekty nie będą tak spektakularne. Opisywana dieta odchudzająca pozwala schudnąć nawet 5 kg w ciągu tygodnia. Oczywiście pamiętajmy o tym, że po zakończonej kuracji nie powinniśmy wracać do niezdrowych nawyków żywieniowych. W ten sposób możemy doprowadzić do efektu jojo. Ważne jest, aby w umiarze spożywać słodycze, fast foody, czy też alkohol. Po zakończonej diecie możemy wprowadzić zdrowe śniadanie na odchudzanie, które pomogą nam podtrzymać efekt.

 

Właściwości odchudzające jajka

Jajka w diecie pełnią bardzo ważną rolę. Wynika to z faktu, że w 75% są one złożone z wody. Pozostała część to białko, węglowodany, tłuszcze nienasycone, witaminy, fosfor, a także inne cenne składniki odżywcze. Jajka są także źródłem aminokwasów. Usprawniają wiele procesów zachodzących w organizmie. Jajka na diecie gwarantują długotrwałą sytość. Zmniejszają one również ilość tkanki tłuszczowej, gdyż większość spożytych kalorii jest zamieniana na energię.

 

Wady diety jajecznej

Dieta jajeczna ma nie tylko zalety, ale również wady. Trzeba liczyć się z tym, że wszystko w nadmiarze może nam zaszkodzić. Jajka, a dieta to możliwość ekspresowego wyeliminowania kilku kilogramów bez większego wysiłku. Opisywana monodieta może jednak skutkować podwyższeniem cholesterolu. Jajka na odchudzanie nie są więc polecana osobom, które mają problemy z krzepliwością krwi (podwyższony cholesterol może powodować zakrzepy). Alternatywą jest np. dieta warzywna. Dieta jajeczna może spowodować również zaparcia nudności, czy też wysypkę. Wszystko przez nadmiar białka. Oczywiście nie u wszystkich osób pojawiają się skutki uboczne.

banner1 odchudzanie

 

Przykładowy jadłospis na cały tydzień

Dieta jajeczna - jadłospis

Jajka na odchudzanie wydają się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcemy schudnąć sporą ilość kilogramów w relatywnie krótkim czasie. Wiele osób zastanawia się, jak schudnąć z brzucha. Warto pamiętać, że „brzuch robi się w kuchni”, a więc ogromne znaczenie ma to, co spożywamy. Dieta jajeczna może pomóc nam w ogólnym wysmukleniu ciała. Może być to pomocne również dla tych, którzy nie mają pojęcia, jak schudnąć z ud. Oczywiście nie zaszkodzi również wprowadzić aktywności fizycznej, jednak wszystko zależy od naszych predyspozycji. Poniżej przedstawiono przykładowy jadłospis na cały tydzień.

Dzień 1

 • Śniadanie – dwa jajka na twardo, pomarańcza
 • Obiad – dwa jajka na twardo, sałatka warzywna
 • Kolacja – dwa jajka na twardo, grejpfrut, zielona herbata

Dzień 2

 • Śniadanie – dwa jajka na twardo, trzy kiwi, czarna kawa bez cukru
 • Obiad – dwa jajka na twardo, sałatka jarzynowa
 • Kolacja – dwa jajka na twardo, mały banan

Dzień 3

 • Śniadanie – dwa jajka na twardo, dwie mandarynki
 • Obiad – dwa jajka na twardo, sałata lodowa z dodatkiem pomidorów
 • Kolacja – dwa jajka na twardo, jabłko

Dzień 4

 • Śniadanie – dwa jajka na twardo, gruszka, czarna herbata bez cukru
 • Obiad – dwa jajka na twardo, surówka z szpinaku, sałaty i pomidorów
 • Kolacja – dwa jajka na twardo, pół grejpfruta, herbata różana

Dzień 5

 • Śniadanie – dwa jajka na twardo, brzoskwinia, herbata malinowa
 • Obiad – dwa jajka na twardo, niewielka porcja gotowanego kalafiora
 • Kolacja – dwa jajka na twardo, pomarańcza

Dzień 6

 • Śniadanie – dwa jajka na twardo, pół pomarańczy, herbata miętowa
 • Obiad – dwa jajka na twardo, marchewka z groszkiem
 • Kolacja – dwa jajka na twardo, sałatka z mandarynek i truskawek

Dzień 7

 • Śniadanie – dwa jajka na twardo, sałata rzymska z jogurtem naturalnym, herbata miętowa
 • Obiad – dwa jajka na twardo, kapusta na ciepło
 • Kolacja – dwa jajka na twardo, brzoskwinia, herbata rumiankowa

4.6/5 - (8 votes)

Pozostałe artykuły dotyczące odchudzania:

Tabletki odchudzające bez recepty – odchudzanie bez recepty
Zdrowe śniadanie na odchudzanie – przepisy na dietetyczne śniadanie
Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud
Jak schudnąć bez diety i ćwiczeń? 8 skutecznych sposobów
Dobre tabletki wspomagające odchudzanie


Artykuł opublikowano: 16 marca 2019
Artykuł zaktualizowano: 16 marca 2019

Dodaj komentarz